Vai grupu nodarbības ir priekš tevis?

apr. 16, 2024

Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis?

Kādā pētījumā 2009.gadā, apskatot Oksfordas universitātes airēšanas komandu, tika secināts, ka trenējoties grupā pēc treniņa endorfīna (laimes hormona) līmenis asinīs bija divkārši lielāks nekā pildot to pašu treniņu vienatnē.

No tā varam secināt, ka grupu treniņi palīdzēs sasniegt augstākus rezultātus un veicinās, ka būsi uzlādēts ar pozitīvām emocijām.

Kad apmeklēt grupu nodarbības?

Ja vēlies būt aktīvs, uzlabot savu veselību, un atslēgties no ikdienas rutīnas, tad grupu treniņi ir priekš tevis.

Ejot vienatnē trenēties uz sporta zāli ir pašam jāizdomā treniņu plāns un bez pietiekamām zināšanām palielinās risks satraumēties nepareizi izpildot vingrojumu. Savukārt grupu nodarbības vada sertificēts speciālists, kas ieteiks kādā secībā un kādus vingrojumus veikt, un sekos līdzi to izpildei, lai sasniegtu vislabākos rezultātus. Tāpat pildot vingrojumus kopā ar citiem ir lielāka disciplīna un mazāka iespēja pārtraukt tos priekšlaicīgi. Ikdienā ir grūti atslēgt prātu no pienākumiem un raizēm, bet treniņa procesā nav laika par to domāt, līdz ar to vingrojumi lieliski samazina trauksmi, veicinot koncentrēties uz pašreizējo brīdi.

Kad labāk sākumā apmeklēt individuālu nodarbību pirms iet uz grupu treniņiem?

Ja uz doto brīdi ir kāda akūta trauma vai saslimšana, vai neesi par sevi vēl pietiekoši pārliecināts, tad sākumā būtu ieteicams apmeklēt individuālu nodarbību, lai speciālists varētu novērtēt un ieteikt tālāko ārstnieciskās vingrošanas vai rehabilitācijas plānu.

Vai grupu treniņš sporta zālē ir tas pats grupu treniņš kas tiek vadīts fizioterapeita pavadībā?

Daudzi cilvēki ir uzdevuši šo jautājumu, bet nē, tas īsti nav tas pats.


Sporta zāļu grupu treniņos lielāks uzsvars tiek likts uz spēka un izturības uzlabošanu, ir lielāks cilvēku skaits, kā arī ir savādāka grupu pieeja. Pastāv divu grupu pieejas: skolotāja (speciālista) centrēta un studentu (dalībnieku) centrēta pieeja. Ne vienmēr, bet lielākoties sporta klubos ir skolotāju centrēta pieeja, tas ir tad, kad speciālists atrodas un rāda vingrojumus grupas priekšā, kas visiem pārējiem vienlīdzīgi jāatkārto un tā vairāk ir vispārīga nevis individualizēta pieeja.


Fizioterapeita vadītā treniņā speciālists sākumā noskaidros katra sūdzības un mērķus, un vingrojumi tiek fokusēti uz veselības uzlabošanu un mērķu sasniegšanu. Šādās nodarbībās ir studentu centrēta pieeja, kad speciālists ne tikai demonstrēs vingrojumus grupas priekšā, bet arī pieies pie katra dalībnieka personīgi. Tādā veidā katrs spēs izjust pareizos muskuļus vingrojuma laikā un nepieciešamības gadījumā modificēt vingrojumu dalībnieka vajadzībām.


Raksta sagatavošanai izmantotā literatūra:

Cohen, E. E., Ejsmond-Frey, R., Knight, N., & Dunbar, R. I. (2010). Rowers' high: behavioural synchrony is correlated with elevated pain thresholds. Biology letters, 6(1), 106-108. http://doi.org/10.1098/rsbl.2009.0670

Yoke, M. M., & Armbruster, C. (2019). Methods of group exercise instruction. Human Kinetics Publishers.

skolioze
22 apr., 2024
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
02 apr., 2024
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
29 marts, 2024
Ja esi izlēmis izmēģināt skriešanu kā savu treniņu, to ir diezgan viegli uzsākt: viss, kas ir nepieciešams - tikai apavu pāris un vieta, kur skriet. Pavasaris un publisko maratonu sezona jau arī ir klāt! Skriešana savam priekam un fiziskās pašsajūtas uzlabošanai ir kaut kas tāds, ko var izdarīt pēc iegribas vai ko var plānot vairākus mēnešus uz priekšu. Patiesība ir viena:
06 marts, 2024
Vai ir gadījies, ka ilgstoši jūti durošas sāpes papēdī, kuras traucē veikt ikdienas aktivitātes? Iespējams šeit runa varētu būt par plantāro fascītu.
27 febr., 2024
Kā vēsta sens teiciens: „Veselā miesā - vesels gars” Fizioterapija ir profesija veselības aprūpes sistēmā, kuras mērķis ir palīdzēt saglabāt, atgūt vai uzlabot mūsu fiziskās spējas un kopumā uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat, ir pierādīts, ka fizioterapija var sniegt pozitīvu efektu, ietekmējot arī mūsu garīgo veselību! Tēmas, kas saistītas ar garīgo veselību, sabiedrībā izpelnās arvien lielāku interesi. Dažādas organizācijas, kas tieši saistītas ar garīgo veselību, nodarbojas ar personu garīgās veselības problēmu un traucējumi profilaksi, ārstēšanu un rehabilitāciju. Fizioterapijas metodes ne vienmēr tika uzskatītas par gana nozīmīgām šo pacientu ārstēšanā. Šīs profesijas pievienotā vērtība pacientiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem var būt neskaidra. Laikam ejot uz priekšu un, zināšanu apjomam palielinoties, fizioterapija ir atdzīta par nozīmīgu profesiju garīgās veselības aprūpē, un šajā profesijā strādājošie var izmantot plašu fizioterapeitisko metožu klāstu (fiziskās aktivitātes, relaksācijas metodes, ķermeņa kustību apzināšanās, elpošanas tehnikas u.c.), kas var veicināt labklājības stāvokli pacientiem ar mentāliem traucējumiem. Aktivitāšu laikā pacients apgūst un uzlabo psihomotorās, sensomotorās, kognitīvas un emocionālās uztveres prasmes. Iepriekš minētās pieejas ir vērstas uz simptomu mazināšanu, pašapziņas paaugstināšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu, kas sasaucas ar garīgās rehabilitācijas programmas mērķiem.
pareiza stāja
14 febr., 2024
Šajā rakstā mēs iedziļināsimies, kas ir saprotams ar terminu “pareiza stāja”, uzsvērsim pozitīvos un negatīvos efektus, ko tā var atstāt uz dažādām mūsu ķermeņa sistēmām.
06 febr., 2024
Atkārtošana – zināšanu māte: “Kāpēc ķermeņa masāža ir tik svarīga kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa?”
08 dec., 2023
Varbūt kādreiz ir dzirdēts sakām, ka tikai smagumus cilājot veselāks nepaliksi vai, ka lieli muskuļi uzreiz nenozīmē, ka cilvēks ir spēcīgs? Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā tiek teikts un vai tajā ir kāda daļa patiesības?  Laikam ejot uz priekšu un zināšanu apjomam palielinoties mūsdienās arvien vairāk nākas saskarties ar terminu dziļie muskuļi . Šajā rakstā tad izskaidrosim kas tie ir, kur tie atrodas un cik tad liela īstenībā ir to nozīme!
27 nov., 2023
SIA "FIZIOCENTRS" – mūsdienīga, profesionāla un ērti pieejama fizioterapijas un rehabilitācijas klīnika Rīgas centrā, kas jau kopš 2010. gada saviem klientiem piedāvā plaša spektra pakalpojumus, lai uzlabotu fizisko veselību, attīstību un sasniegumus kā ikdienas darbos, tā arī sportiskās gaitās. No 2024. gada sākuma "FIZIOCENTRS" klīnikas filiāle tiks atvērta arī Skanstes ielā (pie Arēnas Rīga) un šī iemesla dēļ, aicinām komandai pievienoties: – FIZIOTERAPEITUS-
Staigāšana uz pirkstgaliem
15 nov., 2023
Gadījumos, kad bērns turpina staigāt uz pirkstgaliem ir nepieciešams pievērst uzmanību apakšstilbu muskuļu tonusam, ahileja cīsplu garumam, samazinātai muskuļu koordinācijai un tam vai nav izmainīts pēdu stāvoklis.
Vairāk ziņu
Share by: