Kāpēc bērni mēdz staigāt uz pirkstgaliem?

nov. 15, 2023

Staigāšana uz pirkstgaliem vai uz priekšējiem pēdu spilventiņiem ir bieži sastopama to bērnu vidū, kas nesen sākuši staigāt. Lielākā daļa bērnu „izaug” no šī perioda, kad kļūst vecāki un gaita ir nostabilizējas. Nereti bērni, kuri turpina staigāt uz pirkstgaliem,  dara to pieraduma dēļ vai stresa situācijās. Tādēļ, ja kopumā bērna attīstība norisinās normāli, par šo ieradumu nebūtu jāuztraucas.



Atsevišķās situācijās šis gaitas paveids var izpausties bērniem ar tādām saslimšanām kā: autiska spektra traucējumi, muskuļu distrofija u.c. Kā arī nereti par iemeslu kalpo kāda muskuloskeltetālās sistēmas disfukcija, piemēram, saīsināta ahileja cīpsla vai ierobežotas kustības potītes locītavā.


“Par ārsta vai fizioterapeita apmeklējumu būtu ieteicams domāt bērnam pārsniedzot 3-4 gadu vecumu, ja staigāšana uz pirkstgaliem nav beigusies”


Gadījumos, kad bērns turpina staigāt uz pirkstgaliem ir nepieciešams pievērst uzmanību apakšstilbu muskuļu tonusam, ahileja cīsplu garumam, samazinātai muskuļu koordinācijai un tam vai nav izmainīts pēdu stāvoklis. Ja šie simptomi kombinējas ar staigāšanu uz pirkstgaliem, tad speciālista konsultācija ir nepieciešama. Situācijās, kad izslēgtas nopietnākas saslimšanas, staigāšana uz pirkstgaliem bieži vien liecina par ieradumu, bet dažos gadījumos, tā var būt attīstījusies sekojošu iemeslu dēļ: 

1)    Saīsināta ahilleja cīspla. Šī muskuļa cīspla savieno apakšstilba muskuļus ar papēža kaulu, ja tā ir par īsu, tā var ierobežot papēža spēju pieskarties pie zemes gaitas laikā;

2)    Sāpes papēdī;

3)    Samazināts līdzsvars un koordinācija;

4)    Ierobežotas kustības potītes locītavā;

5)    Palielināts muskuļu saspringums;

6)    Pēc traumas attīstījies izmainīts gaitas veids;

7)    Izmainīts pēdu stāvoklis;

Kāpēc ir svarīgi vērsties pie fizioterapeita?

Gadījumos, kad staigāšanu uz pirkstgaliem ir izraisījuši kādi no augstāk minētajiem punktiem, kā ārstēšanas terapiju izvēlas fizioterapiju, ja nepieciešams arī, speciāli izveidotas ortozes gan cietās, gan mīkstās, kā arī ģipsēšanu. Smagākos gadījumos var veikt injekcijas muskulī vai operāciju. 

Tomēr gadījumos, kad ir izslēgtas cita veida saslimšanas un bērns turpina staigā uz pirkstgaliem, ir jācenšas atrast iemesls un risinājums, jo ilgstoša staigāšana uz pirkstgaliem var novest pie vairākiem muskuloskeletālās sistēmas traucējumiem, piemēram, ilgstoši staigājot uz pirkstgaliem saīsinās apakšstilba muskuļa garums, kā rezultātā bērns var nevarēt vairs nolikt papēdi pie zemes gaitas laikā. Ikdienā bērnam var būt grūtāk valkāt kurpes, palielinās krišanas risks, apgrūtināta līdzsvara un koordinācijas veidošanās, kas noved pie apgrūtinātas iespējas piedalīties sportiskajās aktivitātēs ar vienaudžiem. Laikā gaitā nereti parādās sāpes gan apakšstilba muskuļos, gan potītes locītavā. 

Kā tad īsti var palīdzēt fizioterapeits? 

Ja Jūs pamanāt, ka bērns ilgstoši staigā uz pirkstgaliem tad noteikti būtu jāvēršas pie fizioterapeita, kurš terapijas ietvaros novērtēs gaitu, kustību amplitūdu, kvalitāti, līdzsvaru kā arī stāju. Pārliecināsies par muskuļu spēku veicot muskuļu spēka testus un pārbaudīs virspusējo jušanu. Lai gan iemesls nereti var būt arī idiopātisks, kas nozīmē, ka iemesls nav skaidri zināms, terapija šādos gadījumos var palīdzēt samazināt simpotmus un uzlabot funkcijas, lai pēc iespējas izvairītos no simptomu progresēšanas, kas varētu notikt ar laiku.

Fizioterapijas laikā:

  • Tiek pielietoti stiepšanās vingrinājumi apakšstilbu muskuļiem, kas var samazināt saspringumu un uzlabot kustību apjomu;
  • Uzlabots muskuļu spēks tiem muskuļiem kuriem tas ir samazināts;
  • Uzlabots līdzsvars un gaitas paterns.

Medicīniskā teipošana

Gadījumos, kad ap 5 gadiem konservatīva terapija nav devusi rezultātu ir iespējams apsvērt operācijas nepieciešamību. Papildus procedūras terapijas papildināšanai var būt prizmas lēcas (angliski - prism lenses), kas palīdz uzlabot bērna uztveri par to, kur atrodas viņa ķermenis saistībā ar apkārtējo vidi. Vestibulārā sensorā terapija, lai uzlabotu vestibulārā aparāta darbību. Fizioterapeits būs tas, kurš ieteiks un konsultēs vai nepieciešamas dziļākas pārbaudes un kā rīkoties.

Kā arī ne tikai bērni mēdz staigāt uz pirkstgaliem, ja bērna vecumā šis ieradums nav ticis labots, vai pielietotā terapija nav bijusi efektīva, šis gaitas paterns var saglabāties ar pieaugušajiem. Šādā gadījumā arī pieaugušie var saskarties ar jau iepriekš minētajiem simptomiem: sāpes ikru muskuļos un/vai pēdās, samazināts līdzsvars u.c. 

Svarīgi piebilst, ka ķermenis darbojas kā vienots mehānisms un tādēļ situācijā, kad diskomforts jūtams, piemēram, pēdās tas ar laiku var radīt sāpēs ne tikai ikru muskuļos un potītes locītavās, bet arī augstāk novietotajos apakšējo ekstremitāšu muskuļos un pat muguras lejasdaļas sāpes var būt saistītas ar izmainītu gaitas paternu.

FIZIOCENTRS klīnikas komanda ir gatava palīdzēt atrisināt jebkuru diskomforta vai satraukuma iemeslu – droši pieraksties uz konsultāciju.

Pieteikties vizītei
skolioze
22 apr., 2024
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
16 apr., 2024
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
02 apr., 2024
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
29 marts, 2024
Ja esi izlēmis izmēģināt skriešanu kā savu treniņu, to ir diezgan viegli uzsākt: viss, kas ir nepieciešams - tikai apavu pāris un vieta, kur skriet. Pavasaris un publisko maratonu sezona jau arī ir klāt! Skriešana savam priekam un fiziskās pašsajūtas uzlabošanai ir kaut kas tāds, ko var izdarīt pēc iegribas vai ko var plānot vairākus mēnešus uz priekšu. Patiesība ir viena:
06 marts, 2024
Vai ir gadījies, ka ilgstoši jūti durošas sāpes papēdī, kuras traucē veikt ikdienas aktivitātes? Iespējams šeit runa varētu būt par plantāro fascītu.
27 febr., 2024
Kā vēsta sens teiciens: „Veselā miesā - vesels gars” Fizioterapija ir profesija veselības aprūpes sistēmā, kuras mērķis ir palīdzēt saglabāt, atgūt vai uzlabot mūsu fiziskās spējas un kopumā uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat, ir pierādīts, ka fizioterapija var sniegt pozitīvu efektu, ietekmējot arī mūsu garīgo veselību! Tēmas, kas saistītas ar garīgo veselību, sabiedrībā izpelnās arvien lielāku interesi. Dažādas organizācijas, kas tieši saistītas ar garīgo veselību, nodarbojas ar personu garīgās veselības problēmu un traucējumi profilaksi, ārstēšanu un rehabilitāciju. Fizioterapijas metodes ne vienmēr tika uzskatītas par gana nozīmīgām šo pacientu ārstēšanā. Šīs profesijas pievienotā vērtība pacientiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem var būt neskaidra. Laikam ejot uz priekšu un, zināšanu apjomam palielinoties, fizioterapija ir atdzīta par nozīmīgu profesiju garīgās veselības aprūpē, un šajā profesijā strādājošie var izmantot plašu fizioterapeitisko metožu klāstu (fiziskās aktivitātes, relaksācijas metodes, ķermeņa kustību apzināšanās, elpošanas tehnikas u.c.), kas var veicināt labklājības stāvokli pacientiem ar mentāliem traucējumiem. Aktivitāšu laikā pacients apgūst un uzlabo psihomotorās, sensomotorās, kognitīvas un emocionālās uztveres prasmes. Iepriekš minētās pieejas ir vērstas uz simptomu mazināšanu, pašapziņas paaugstināšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu, kas sasaucas ar garīgās rehabilitācijas programmas mērķiem.
pareiza stāja
14 febr., 2024
Šajā rakstā mēs iedziļināsimies, kas ir saprotams ar terminu “pareiza stāja”, uzsvērsim pozitīvos un negatīvos efektus, ko tā var atstāt uz dažādām mūsu ķermeņa sistēmām.
06 febr., 2024
Atkārtošana – zināšanu māte: “Kāpēc ķermeņa masāža ir tik svarīga kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa?”
08 dec., 2023
Varbūt kādreiz ir dzirdēts sakām, ka tikai smagumus cilājot veselāks nepaliksi vai, ka lieli muskuļi uzreiz nenozīmē, ka cilvēks ir spēcīgs? Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā tiek teikts un vai tajā ir kāda daļa patiesības?  Laikam ejot uz priekšu un zināšanu apjomam palielinoties mūsdienās arvien vairāk nākas saskarties ar terminu dziļie muskuļi . Šajā rakstā tad izskaidrosim kas tie ir, kur tie atrodas un cik tad liela īstenībā ir to nozīme!
27 nov., 2023
SIA "FIZIOCENTRS" – mūsdienīga, profesionāla un ērti pieejama fizioterapijas un rehabilitācijas klīnika Rīgas centrā, kas jau kopš 2010. gada saviem klientiem piedāvā plaša spektra pakalpojumus, lai uzlabotu fizisko veselību, attīstību un sasniegumus kā ikdienas darbos, tā arī sportiskās gaitās. No 2024. gada sākuma "FIZIOCENTRS" klīnikas filiāle tiks atvērta arī Skanstes ielā (pie Arēnas Rīga) un šī iemesla dēļ, aicinām komandai pievienoties: – FIZIOTERAPEITUS-
Vairāk ziņu
Share by: