Kas vecākiem jāzin par SKOLIOZI?

apr. 22, 2024

Skoliozei raksturīgā ķermeņa asimetrija ir viegli ieraugāma speciālistam, bet vecākiem un pašam pacientam asimetrijas pazīmes ilgi var palikt nepamanītas.

Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus. Skoliozi var ārstēt konservatīvi, stiprinot muguras muskuļus, tā cenšoties ierobežot tālāku mugurkaula izliekšanos.

Nozīmīgākās asimetrijas pazīmes ir: 

  • Nevienāds plecu augstums
  • Slīps iegurnis
  • Trīsstūru asimetrija starp rokām brīvi gar sāniem un ķermeni
  • Viena lāpstiņa vairāk izspiežas
  • Krūšu daļas kupris
  • Iegurnis vairāk izbīdījies uz vienu sānu


Skoliozi ir iespējams atpazīt apskatot stāju no mugurpuses - plecu, lāpstiņu un gūžu novietojumu.

Skoliozei biežāk tiek novērota bērniem ar hipermobilitāti. Tā kā straujās augšanas periods bērniem vidēji ir no 10 - 13 gadu vecumam, tad šajā vecuma posmā bērniem visbiežāk attīstās idiopātiskā skolioze. Ja bērnam līdz šim vecuma posmam jau ir novēroti skoliotiskie mugurkaula izliekumi, tad šajā straujās augšanas periodā tiem ir tendence progresēt.

Ja ir radušās aizdomas par skoliozi, speciālists veic Adams testu, bet diagnozes apstiprināšanai ir jāveic rentgenoloģisks izmeklējums. Diagnozi apstiprina, ja mugurkaula liekums uz sāniem jeb Cobb lenķis ir > 10*

Skoliozes konservatīvās ārstēšanas mērķis ir novērst vai aizkavēt tālāku mugurkaula deformāciju. Ārstēšanas taktika būs atkarīga no skoliozes veida, bērna vecuma un citiem saistītiem faktoriem, kā arī tā var ilgt vairākus gadus.

  • Viegls skoliozes izliekums: ŠROTAS metode
  • Vidēji smags: Šrotas metode + koriģējošā korsete (Cobb lenķis > 25*)
  • Smaga deformācija: ķirurģiska ārstēšana (Cobb lenķis > 40*)

KAS IR “ŠROTAS METODE”?

Šrota metode ir fizioterapijas specifiska pieeja skoliozes ārstēšanai. Tā izmanto katram pacientam pielāgotus vingrinājumus, lai atgrieztu izliekto mugurkaulu dabiskākā stāvoklī.


Metodes radītāja ir vāciete fizioterapeite Katrīna Šrota, kura pati cieta no skoliozes. Par 1920. gados izstrādāto un nemitīgi pilnveidoto vingrošanas metodi, viņa apbalvota ar Vācijas Federālās republikas goda krustu. Vairāk kā 20 gadus Katrīna Šrota vadīja savu skoliozes ārstēšanas klīniku. Kopš metodes izstrādes, pasaulē veikti simtiem pētījumu kas apliecina vingrošanas Šrota tehnikā efektivitāti.

Šrota metodes nodarbībā - Pacients:

  • iemācās korektīvo elpošanu
  • trenējas stiprināt stājas muskulatūru
  • iemācās pozas, kādās skolioze pasliktinās, gan kādās izliekums var samazināties
  • iemācās vingrinājumus, kuri novērš asiemtrisku mugurkaula noslogojumu

Svarīgi: Šrotas metodes apmācības sagādā pacientam vajadzīgās zināšanas un prasmes, kas visa mūža garumā palīdz kontrolēt savu stāju.


Zemāk attēlā redzams pacients (8gadi), kuram tika konstatēta skolioze un uzsākta šrota metodes terapija. 

Jau pirmā mēneša laikā fizioterapeitam izdevās veikt acīmredzamus uzlabojoumus. 

Kā jau minējām raksta sākumā, bieži šīs skoliozes nav bērnu vecākiem pamanāmas, bet tikmēr mugurkaula asimetrija var turpināt progresēt un apstājoties jaunieša augšanai, skoliozi ir gandrīz neiespējami koriģēt. Attiecīgi, jo ātrāk fizioterapeits konstatēs šo mugurkaula deformāciju, jo veiksmīgāka var būt ārstēšana. 

Ja vēlaties pārbaudīt sava bērna stāju un muguru , droši piesakaties uz konsultāciju pie mūsu klīnikas speciālistiem jau tūlīt: PIETEIKTIES VIZĪTEI

Konsultācija bērniem līdz 14 gadu vecumam (30 min) – 30,00 Eur

Fiziocentra filiāles:

+37125445536 Fiziocentrs Skanste filiāle, Rīgā, Skanstes ielā 25 (klientiem bezmaksas auto stāvvieta)

+37125445537 Fiziocentrs Bruņinieka filiālē, Rīgā, Bruņinieku ielā 49

vai elektroniski aizpildot pieteikuma formu mājas lapā - norādot vēlamo pakalpojumu un vizītes laiku.

16 apr., 2024
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
02 apr., 2024
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
29 marts, 2024
Ja esi izlēmis izmēģināt skriešanu kā savu treniņu, to ir diezgan viegli uzsākt: viss, kas ir nepieciešams - tikai apavu pāris un vieta, kur skriet. Pavasaris un publisko maratonu sezona jau arī ir klāt! Skriešana savam priekam un fiziskās pašsajūtas uzlabošanai ir kaut kas tāds, ko var izdarīt pēc iegribas vai ko var plānot vairākus mēnešus uz priekšu. Patiesība ir viena:
06 marts, 2024
Vai ir gadījies, ka ilgstoši jūti durošas sāpes papēdī, kuras traucē veikt ikdienas aktivitātes? Iespējams šeit runa varētu būt par plantāro fascītu.
27 febr., 2024
Kā vēsta sens teiciens: „Veselā miesā - vesels gars” Fizioterapija ir profesija veselības aprūpes sistēmā, kuras mērķis ir palīdzēt saglabāt, atgūt vai uzlabot mūsu fiziskās spējas un kopumā uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat, ir pierādīts, ka fizioterapija var sniegt pozitīvu efektu, ietekmējot arī mūsu garīgo veselību! Tēmas, kas saistītas ar garīgo veselību, sabiedrībā izpelnās arvien lielāku interesi. Dažādas organizācijas, kas tieši saistītas ar garīgo veselību, nodarbojas ar personu garīgās veselības problēmu un traucējumi profilaksi, ārstēšanu un rehabilitāciju. Fizioterapijas metodes ne vienmēr tika uzskatītas par gana nozīmīgām šo pacientu ārstēšanā. Šīs profesijas pievienotā vērtība pacientiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem var būt neskaidra. Laikam ejot uz priekšu un, zināšanu apjomam palielinoties, fizioterapija ir atdzīta par nozīmīgu profesiju garīgās veselības aprūpē, un šajā profesijā strādājošie var izmantot plašu fizioterapeitisko metožu klāstu (fiziskās aktivitātes, relaksācijas metodes, ķermeņa kustību apzināšanās, elpošanas tehnikas u.c.), kas var veicināt labklājības stāvokli pacientiem ar mentāliem traucējumiem. Aktivitāšu laikā pacients apgūst un uzlabo psihomotorās, sensomotorās, kognitīvas un emocionālās uztveres prasmes. Iepriekš minētās pieejas ir vērstas uz simptomu mazināšanu, pašapziņas paaugstināšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu, kas sasaucas ar garīgās rehabilitācijas programmas mērķiem.
pareiza stāja
14 febr., 2024
Šajā rakstā mēs iedziļināsimies, kas ir saprotams ar terminu “pareiza stāja”, uzsvērsim pozitīvos un negatīvos efektus, ko tā var atstāt uz dažādām mūsu ķermeņa sistēmām.
06 febr., 2024
Atkārtošana – zināšanu māte: “Kāpēc ķermeņa masāža ir tik svarīga kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa?”
08 dec., 2023
Varbūt kādreiz ir dzirdēts sakām, ka tikai smagumus cilājot veselāks nepaliksi vai, ka lieli muskuļi uzreiz nenozīmē, ka cilvēks ir spēcīgs? Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā tiek teikts un vai tajā ir kāda daļa patiesības?  Laikam ejot uz priekšu un zināšanu apjomam palielinoties mūsdienās arvien vairāk nākas saskarties ar terminu dziļie muskuļi . Šajā rakstā tad izskaidrosim kas tie ir, kur tie atrodas un cik tad liela īstenībā ir to nozīme!
27 nov., 2023
SIA "FIZIOCENTRS" – mūsdienīga, profesionāla un ērti pieejama fizioterapijas un rehabilitācijas klīnika Rīgas centrā, kas jau kopš 2010. gada saviem klientiem piedāvā plaša spektra pakalpojumus, lai uzlabotu fizisko veselību, attīstību un sasniegumus kā ikdienas darbos, tā arī sportiskās gaitās. No 2024. gada sākuma "FIZIOCENTRS" klīnikas filiāle tiks atvērta arī Skanstes ielā (pie Arēnas Rīga) un šī iemesla dēļ, aicinām komandai pievienoties: – FIZIOTERAPEITUS-
Staigāšana uz pirkstgaliem
15 nov., 2023
Gadījumos, kad bērns turpina staigāt uz pirkstgaliem ir nepieciešams pievērst uzmanību apakšstilbu muskuļu tonusam, ahileja cīsplu garumam, samazinātai muskuļu koordinācijai un tam vai nav izmainīts pēdu stāvoklis.
Vairāk ziņu
Share by: