Sāpes papēdī? Iespējams plantārais fascīts.

marts 06, 2024

Vai ir gadījies, ka ilgstoši jūti durošas sāpes papēdī, kuras traucē veikt ikdienas aktivitātes? Iespējams šeit runa varētu būt par plantāro fascītu.

Jaunākajā rakstā apskatīsim, kas tas par “zvēru” un kā ar to cīnīties?

Kas tad īsti ir plantārā fascija?

Pēdas apakšā atrodas plata, blīva saite (aponeiroze), kura savieno papēža kaulu ar metatarsālo kaulu galvām un veido pēdas arku (izliekumu). Šo saiti arī sauc plantāro fasciju. Tā sniedz atbalstu pēdas velvei un palīdz absorbēt slodzi, kad uz pēdas tiek likts svars, kas rodas ejot, skrienot, u.t.t. Ja kādu iemeslu dēļ šī saite tiek pārslogota, tā zaudē savu elasticitāti un izturību pret slodzi, kā rezultātā tā iekaist un rodas sāpes.

Kādi tad ir SIMPTOMI:

Plantārā fascīta simptomi var pakāpeniski attīstīties vai arī parādīties pēkšņi, pēc intensīvas aktivitāšu veikšanas (piemēram, pēc gara pārgājiena vai maratona skriešanas). Simptomu raksturojums un intensitāte katram cilvēkam var atšķirties, bet biežākās sūdzības ir:

·      Durošas, asas, reizēm trulas vai dedzinošas sāpes pēdas apakšā pie papēža. Vērojamas it īpaši no rītiem, kuras izkustoties samazinās, bet ilgstoši stāvot, staigājot atkal palielinās;

  • Stīvuma sajūta pēdā;
  • Saspringti ikru muskuļi un Ahileja cīpsla;
  • Visbiežāk ir jūtams vienā kājā, bet ir iespējams arī abās.


PAPILDUS RISKA FAKTORI:

Bieži vien pie šīm sāpēm nav vainojams tikai viens faktors, bet gan vairāku faktoru kombinācija. Plantārās fascijas iekaisumu var radīt:

  • Liekais svars – tā pieaugums rada papildus slodzi uz pēdām.
  • Apavi ar plānu zoli, kas nepietiekami absorbē slodzi.
  • Nepiemērota izmēra apavi – pārāk šauri vai vaļīgi apavi.
  • Ilgstoša augstpapēžu apavu nēsāšana.
  • Straujš slodzes pieaugums. Piemēram, ja tiek nomainīts sēdošs darbs uz stāvošu vai ja ikdienā ar kājām jāpārvietojas tikai īsas distances, bet pēkšņi izdomājiet doties garā pārgājienā vai trenēties maratonam.
  • Izmainīta pēdas biomehānika. Tajā ietilpst: plakanā pēda vai palielināta pēdas arka (pes planus, pes cavus), izmainīts normāls gaitas stereotips, samazināts kustību apjoms potītes locītavā.

KLĪNISKĀ GADĪJUMA PIEMĒRS:

Vīrietis klibojošā gaitā ienāk konsultāciju telpā, sūdzēdamies par sāpēm labajā papēdī, kuras viņam ir jau pēdējās 3 nedēļas un kuras ir izteikti jūtamas ejot viņa pirmos soļus no gultas. Viņš stāsta, ka sāpes esot parādījušās nedēļu pēc tam, kad sācis trenēties pusmaratonam, kas bija daļa no viņa uzņēmuma kopējās apņemšanās “Kļūsti vesels”. Viņš bija pievienojies skriešanas interešu grupai, bet izstājās jau pēc vienas nedēļas dēļ sāpēm labajā pēdā un regulāriem, sāpīgiem nakts krampjiem ikru muskuļos. Lai gan vīrietis pēdējās nedēļas laikā katru dienu lietojis pretsāpju zāles, sāpes ir saglabājušās.


ĀRSTĒŠANA:

Ārstēšanas taktika katram individuāli var atšķirties. Jo ilgāk un izteiktāk ir jūtami simptomi, jo ilgāka būs ārstēšana. Visbiežāk to ārstē konservatīvi un retāk ķirurģiski.

Ārstēšanas taktikā ietilpst:

  • Miers. Jāpārtrauc veikt aktivitātes, kas izraisīja šīs sāpes.
  • Fizioterapija. Terapeits jūs izmeklēs un ieteiks jums piemērotākos ārstnieciskos vingrojumus un ārstēšanas taktiku.
  • Fizikālā medicīna. Piemēram, ultraskaņa, triecienviļņu terapija.
  • Nesteroīdie pretsāpju, pretiekaisuma līdzekļi (par zāļu lietošanu konsultēties ar ārstējošo ārstu vai farmaceitu).
  • Apavu maiņa vai apavu zolītes lietošana.
  • Masāžas.

Ja konservatīva ārstēšana ilgstoši nedot rezultātus, tad veic ķirurģisku ārstēšanu, bet to veic retos gadījumos.

Der zināt, ka šādi simptomi ir līdzīgi arī pie citām saslimšanām un traumām, kā piemēram:

  • papēža kaula stresa lūzums,
  • papēža piesis,
  • artrīts,
  • mugurkaula diska trūce, u.c.

IETEIKUMS:

Parūpēties par savu veselību laikus! Ja jums ir šādas sūdzības, doties pie speciālista precīzākai diagnozes noteikšanai un ātrākai ārstēšanas uzsākšanai. Fizioterapeita konsultācijai var pieteikties šeit:

Pieteikties vizītei

Raksta sagatavošanai izmantotā literatūra:
https://www.health.harvard.edu/pain/plantar-fasciitis-symptoms-causes-and-treatments
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4853481/
https://www.mdpi.com/2075-1729/11/12/1287
https://www.sports-health.com/sports-injuries/ankle-and-foot-injuries/plantar-fasciitis-initial-treatment-options
https://www.physio-pedia.com/Risk_Factors_for_the_Development_of_Plantar_Heel_Pain_Syndrome_-_A_Literature_Review

skolioze
22 apr., 2024
Skolioze var aktīvi attīsties bērnībā un pusaudža gados, bet, apstājoties augšanai, skoliozes izraisītā deformācija vairs strauji neprogresē. Neārstēta skolioze ar laiku var radīt pastāvīgas muguras sāpes kā arī elpošanas un sirdsdarbības traucējumus.
16 apr., 2024
Sporta aktivitātes ir nepieciešamas gan fiziskās, gan mentālās veselības uzlabošanai, bet bieži vien treniņu uzsākšanu kavē motivācijas trūkums un neziņa par treniņu būtību. Tieši tādēļ mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst grupu treniņi, kuros ir iespēja gūt nepieciešamās zināšanas, motivāciju un labi pavadīt laiku, bet kā zināt vai grupu nodarbības ir priekš tevis? 
02 apr., 2024
Grupu nodarbības– Funkcionālie treniņi (Līdz 6 cilvēki grupā) – par īpaši draudzīgu cenu – 10,00 EUR visu aprīļa mēnesi. 
29 marts, 2024
Ja esi izlēmis izmēģināt skriešanu kā savu treniņu, to ir diezgan viegli uzsākt: viss, kas ir nepieciešams - tikai apavu pāris un vieta, kur skriet. Pavasaris un publisko maratonu sezona jau arī ir klāt! Skriešana savam priekam un fiziskās pašsajūtas uzlabošanai ir kaut kas tāds, ko var izdarīt pēc iegribas vai ko var plānot vairākus mēnešus uz priekšu. Patiesība ir viena:
27 febr., 2024
Kā vēsta sens teiciens: „Veselā miesā - vesels gars” Fizioterapija ir profesija veselības aprūpes sistēmā, kuras mērķis ir palīdzēt saglabāt, atgūt vai uzlabot mūsu fiziskās spējas un kopumā uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat, ir pierādīts, ka fizioterapija var sniegt pozitīvu efektu, ietekmējot arī mūsu garīgo veselību! Tēmas, kas saistītas ar garīgo veselību, sabiedrībā izpelnās arvien lielāku interesi. Dažādas organizācijas, kas tieši saistītas ar garīgo veselību, nodarbojas ar personu garīgās veselības problēmu un traucējumi profilaksi, ārstēšanu un rehabilitāciju. Fizioterapijas metodes ne vienmēr tika uzskatītas par gana nozīmīgām šo pacientu ārstēšanā. Šīs profesijas pievienotā vērtība pacientiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem var būt neskaidra. Laikam ejot uz priekšu un, zināšanu apjomam palielinoties, fizioterapija ir atdzīta par nozīmīgu profesiju garīgās veselības aprūpē, un šajā profesijā strādājošie var izmantot plašu fizioterapeitisko metožu klāstu (fiziskās aktivitātes, relaksācijas metodes, ķermeņa kustību apzināšanās, elpošanas tehnikas u.c.), kas var veicināt labklājības stāvokli pacientiem ar mentāliem traucējumiem. Aktivitāšu laikā pacients apgūst un uzlabo psihomotorās, sensomotorās, kognitīvas un emocionālās uztveres prasmes. Iepriekš minētās pieejas ir vērstas uz simptomu mazināšanu, pašapziņas paaugstināšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu, kas sasaucas ar garīgās rehabilitācijas programmas mērķiem.
pareiza stāja
14 febr., 2024
Šajā rakstā mēs iedziļināsimies, kas ir saprotams ar terminu “pareiza stāja”, uzsvērsim pozitīvos un negatīvos efektus, ko tā var atstāt uz dažādām mūsu ķermeņa sistēmām.
06 febr., 2024
Atkārtošana – zināšanu māte: “Kāpēc ķermeņa masāža ir tik svarīga kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa?”
08 dec., 2023
Varbūt kādreiz ir dzirdēts sakām, ka tikai smagumus cilājot veselāks nepaliksi vai, ka lieli muskuļi uzreiz nenozīmē, ka cilvēks ir spēcīgs? Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc tā tiek teikts un vai tajā ir kāda daļa patiesības?  Laikam ejot uz priekšu un zināšanu apjomam palielinoties mūsdienās arvien vairāk nākas saskarties ar terminu dziļie muskuļi . Šajā rakstā tad izskaidrosim kas tie ir, kur tie atrodas un cik tad liela īstenībā ir to nozīme!
27 nov., 2023
SIA "FIZIOCENTRS" – mūsdienīga, profesionāla un ērti pieejama fizioterapijas un rehabilitācijas klīnika Rīgas centrā, kas jau kopš 2010. gada saviem klientiem piedāvā plaša spektra pakalpojumus, lai uzlabotu fizisko veselību, attīstību un sasniegumus kā ikdienas darbos, tā arī sportiskās gaitās. No 2024. gada sākuma "FIZIOCENTRS" klīnikas filiāle tiks atvērta arī Skanstes ielā (pie Arēnas Rīga) un šī iemesla dēļ, aicinām komandai pievienoties: – FIZIOTERAPEITUS-
Staigāšana uz pirkstgaliem
15 nov., 2023
Gadījumos, kad bērns turpina staigāt uz pirkstgaliem ir nepieciešams pievērst uzmanību apakšstilbu muskuļu tonusam, ahileja cīsplu garumam, samazinātai muskuļu koordinācijai un tam vai nav izmainīts pēdu stāvoklis.
Vairāk ziņu
Share by: