ROKU TIRPŠANA: IEMESLI UN RISINĀJUMI?

2025. gada 28. aprīlis

Roku vai pirkstu tirpšana – sajūta, kad rokas kļūst nejutīgas vai kņud – ir bieži sastopams simptoms, kas var būt gan īslaicīgs un nekaitīgs, gan signāls par nopietnākām veselības problēmām. Šo sajūtu var izraisīt dažādi faktori, un precīza cēloņa noteikšana ir svarīga, lai piemērotu atbilstošu ārstēšanu. Šajā rakstā aplūkosim galvenos roku tirpšanas iemeslus un to, kā fizioterapija var palīdzēt šo simptomu mazināšanā.

Kādi tad ir iespējamie tirpšanas iemesli?

  • Izmaiņas kakla daļas skriemeļos vai starp tiem esošajos diskos – Starpskriemeļu disku izmaiņas, deģeneratīvas skriemeļu izmaiņas, kas attīstījušās laika gaitā, vai kakla daļas nestabilitāte var nospiest nervu saknītes, kas var traucēt jušanu un ietekmēt motorās spējas rokās.
  • Karpālā kanāla sindroms – Bieži sastopams pie datoru strādājošajiem un tiem, kas ikdienā veic vienveidīgas atkārtotas kustības ar rokām, piemēram, šuvēji u.c. Tirpšana, īpaši naktīs, visbiežāk jūtama īkšķa, rādītājpirksta un vidējā pirksta reģionā.
  • Pleca, elkoņa vai plaukstas nervu traumas – Ulnārais (elkoņa) nervs, kas bieži tiek saspiests pie elkoņa kaula, vai pleca nervu pinuma trauma var radīt tirpšanu  pat visas rokas garumā.
  • Asinsrites traucējumi – Traucētas asins apgādes dēļ var attīstities tirpšanas sajūta, īpaši aukstajā laikā vai pēc ilgstošas atrašānās vienā pozā, piemēram, sēžot sakrustotām kājām.
  • Diabēts – Diabētiskā neiropātija var izraisīt nervu bojājumus, kas bieži sākas ar tirpšanu rokās vai kājās.
  • Stress un spriedze – Saspringti muskuļi, īpaši plecu un kakla apvidū, var radīt kairinājumu uz nerviem, izraisot līdzīgas sajūtas kā pie strukturāliem bojājumiem.

Vai ir svarīgi piefiksēt kurā rokas daļa jūtama tirpšana pirms vērsties pie fizioterapeita?

Jā, atšķirībā no tā kurā rokas daļā jūtama tirpšana ir iespējams noteikt problēmas cēloni, tāpēc ir svarīgi šo simptoma niansi piefiksēt. Tabulā minēti daži, biežāk sastopamie piemēri.

Roku tirpšana: iemesli un risinājumi

Kā fizioterapija var palīdzēt?

Fizioterapeits palīdzēs identificēt problēmas cēloni un pielāgot terapiju konkrētajam pacientam un situācijai. Ārstēšanas metodes:

  • POZAS KOREKCIJA UN ERGONOMISKAS DARBA VIDES PIELĀGOŠANA

Ikdienas ieradumu maiņa, darba vietas pielāgošana un stājas uzlabošana var mazināt nervu kairinājumu.

  • MĪKSTO AUDU MOBILIZĀCIJA UN MASĀŽA

Saspringtu muskuļu atbrīvošana un fasciju mobilizācijas tehnikas uzlabo asinsriti un var mazināt spiedienu uz nerviem.

  • LOCĪTAVU MOBILIZĀCIJA (IZKUSTINĀŠANA)

Ja problēma ir locītavas kustību amplitūdas ierobežojums, fizioterapeits var izmantot īpašas tehnikas to uzlabošanai.

  • STIEPŠANĀS UN VINGRINĀJUMI NERVU MOBILITĀTEI

Tiek izmantoti specifiski vingrinājumi, kas palīdz “atbrīvot” iespiestus nervus, piemēram, “nerva slidināšana” vai “gliding” vingrinājumi.

  • STABILIZĀCIJAS UN STIPRINĀŠANAS VINGRINĀJUMI

Uzlabojot dziļo muskuļu spēku kakla un plecu daļā un muskuļu spēku rokās, tiek samazināts nervu pārslodzes risks.

  • ELEKTROTERAPIJA UN CITAS FIZIKĀLĀS TERAPIJAS (pēc vajadzības)

Ultraskaņa, TENS vai citas metodes var tikt izmantotas sāpju mazināšanai un iekaisuma samazināšanai.

Kad ir laiks vērsties pie fizioterapeita?

  • Roku tirpšanu nevajadzētu ignorēt. Fizioterapija piedāvā efektīvas, neinvazīvas metodes, kas var palīdzēt noteikt problēmas cēloni un veicināt atveseļošanos. Ar piemērotiem vingrinājumiem, individuāli piemeklētu terapiju -iespējams būtiski uzlabot dzīves kvalitāti un novērst ilgtermiņa komplikācijas.
  • Ja tirpšana ir regulāra, pastiprinās naktīs, ietekmē ikdienas aktivitātes vai to pavada sāpes, vājums vai kustību ierobežojumi – ieteicams nekavēties doties uz vizīti pie speciālista. Jo laicīgāk  uzsākta terapija, jo efektīvāki būs tās  rezultāti.

Ja arī Tu ik pa laikam saskaries ar roku tirpšanu un vēlies uzzināt iemeslus - piesakies pie kāda no mūsu Fiziocentrs speciālistiem un mēs Tev palīdzēsim!

Piesakies pie kāda no mūsu Fiziocentrs speciālistiem :

Fiziocentrs BRUŅINIEKS

Tel. Nr.  25445537                                 

Fiziocentrs SKANSTE

Tel. Nr.  25445536 

Vai piesakies elektroniski:

Kas ir perimenopauze un vai fizioterapija var palīdzēt?
2025. gada 14. aprīlis
Perimenopauze ir periods pirms menopauzes iestāšanās, un katrai sievietei šī perioda garums var atšķirties. Lielākoties izmaiņas sākas ap 40 gadu vecumu, bet retāk — jau pēc 35 gadiem.
IERADUMI un kā tos mainīt?
2025. gada 21. janvāris
Fizioterapija tā pat kā cita veida fiziskās aktivitātes sasniedz savu potenciālu tikai tad, kad tiek veikta ilgtermiņā. Bet kā sevi motivēt atrast laiku ikdienā, lai parūpētos par pašu svarīgāko kas mums ir - mūsu veselību?
JAUNUMS FIZIOCENTRS SKANSTES FILIĀLĒ – PILATES
2025. gada 15. janvāris
Sākot ar 2025. gada 21.janvāri Fiziocentrs klīnikā tiek piedāvātas pilašu nodarbības sertificēta fizioterapeites ALISES KOPŠTĀLES vadībā. Pieteikties var zvanot pa tālruni 25445536 (arī whatsup).
ILIOTIBIĀLĀS saites sindroms
2024. gada 6. novembris
Ja esi basketbolists, riteņbraucējs, hokejists vai skrējējs, esi starp cilvēkiem, kuri biežāk sastopas ar iliotibiālas saites radītām sāpēm. Tomēr, ne tikai konkrēta sporta veida entuziasti saskaras ar šo sindromu, ar to dzīves laikā var saskarties ikviens.
2024. gada 23. oktobris
Ja ikdienā Jūs piemeklē punktveida asa duroša vai velkoša sāpe, ko gribās spaidīt un staipīt - iespējams tas ir mūsu slavenais trigerpunkts. Uz jautājumu – kādēļ šādi trigerpunkti rodas un kā tos likvidēt – apskatīsim mūsu jaunākajā rakstā.
Kā ārstē funkcionālo skoliozi
2024. gada 7. oktobris
SITUĀCIJA: Jaunā māmiņa ierodas uz konsultāciju pie fizioterapeita sakarā ar sāpēm mugurā, izteikti kreisajā pusē. ... Diagnoze: Funkcionālā skolioze.
Sāpes pleca locītavā un biežākās traumas
2024. gada 7. augusts
Locītavas anatomiskās uzbūves dēļ, plecam ir iespējams veikt kustības 180 grādu rādiusā, bet šim plašajam kustību apjomam ir arī sava ēnas puse. Ikdienā mēs ar pleca palīdzību izpildām visparastākās kustības ar biežu atkārtojumu skaitu.
2024. gada 11. jūnijs
Dažkārt ir situācija, kad nav vienots viedoklis no ārstu puses vai pie konkrētās problēmas veikt operāciju vai ārstēt ar vingrojumu palīdzību. Fizioterapeits šādos gadījumos vienmēr ieteiks sākt ar vingrošanu.
2024. gada 22. maijs
VIENS NO BIEŽĀK UZDOTAJIEM JAUTĀJUMIEM NO VECĀKIEM VIZĪTES LAIKĀ IR : “VAI MANAM BĒRNAM IR PLAKANAS PĒDAS UN KO MUMS DARĪT?”
2024. gada 21. maijs
Vai zini, kas ir diafragma un kādas ir tās funkcijas? Domājams, lielākā daļa ir dzirdējusi par šo muskuli, vai diafragmālo elpošanu, piemēram, kādā jogas vai elpošanas nodarbībā. Bet cik daudz zinām par šo muskuli un vai nebūtu vērtīgi iegūt papildus informāciju par svarīgāko elpošanas muskuli? Šajā rakstā centīsimies sniegt nelielu ieskatu par sekojošiem jautājumiem:
Vairāk ziņu